Styl Chippendale – połowa XVIII wieku.

Chippendale to styl w meblarstwie angielskim, którego twórcą byt stolarz i projektant T. Chippendale. Stworzył on styl łącząc elementy różnych stylów meblarskich takich jak barok, rokoko, motywy chińskie, gotyckie oraz klasyczne.

Meble w stylu chippendale cechuje spokojna, pełna elegancji forma, solidność, funkcjonalność i wygoda. Meble najczęściej wyrabiano z orzecha, klonu, wiśni, czereśni, brzozy i mahoniu. W stylu tym szeroko znane są różnorodne formy krzeseł i foteli z ażurowymi oparciami. Meble skrzyniowe to duży wybór szaf bibliotecznych, komód i sekreter. Inne, często wykonywane typy mebli to szafki nocne, łóżka, postumenty, kanapy, toalety, biurka i konsole. W Polsce meble chippendale naśladowano już od XVIII w. i nazywano je „angielskimi”. Meble tego stylu znajdują się w się m.in. na zamku w Łańcucie, w pałacach w Nieborowie i w Wilanowie.

W naszych salonach znajdziecie Państwo wiele różnych mebli w tym popularnym stylu. Zapraszamy do odwiedzenia naszych salonów i zakupów mebli w stylu Chippendale.