Popularne style w meblach

W każdym domu lub mieszkaniu meble są najważniejszym elementem wystroju wnętrz. To one tworzą klimat, pełnią funkcje ozdobne ale i praktyczne. Żaden nowy mebel nie wprowadzi do wnętrza pomieszczeń tyle klimatu ile klasyczne meble drewniane wykonywane ręką dawnych rzemieślników z przeróżnych gatunków drewna. Jakie style mebli są obecnie najbardziej popularne?

Styl kolonialny
Bardzo ciekawy styl wystroju wnętrza łączący brytyjską elegancję z nutką afrykańskiego i azjatyckiego stylu ludowego. W tym stylu przeważają meble z egzotycznych gatunków drewna w ciemnych kolorach z bogatym zdobieniem. Meble kolonialne są ciężkie i zazwyczaj proste ale bardzo wygodne. Obicia zawierają sporo motywów zwierzęcych. Meble kolonialne będą świetnym dodatkiem do wnętrza ale urządzanie nimi typowego polskiego mieszkania lub domu nie jest wskazane. Meble te potrzebują dużych otwartych przestrzeni, najlepiej kamiennej podłogi z dużych elementów.

Styl prowansalski

Nieco staromodny, wiejski styl w którym przeważają jasne barwy, motywy roślinne, lekkie drewno. Meble prowansalskie będą świetnie wyglądały w jasnych wnętrzach, w domach o klasycznym wyglądzie. Przeważające kolory wnętrz powinny być jasne – białe, lawenda, fiolet – koniecznie pastelowe. Mebel charakteryzują się lekkością, często drewno jest wypłowiałe od południowego słońca. Podłogi we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim powinny być naturalne najlepiej kamienne lub drewniane. Najlepiej komponować będą się podłogi w kolorze brązowym. Całość wykończenia wnętrza powinna mieć charakter jak najbardziej naturalny, brak sztucznych dodatków jest wysoce wskazany. Należy stosować tkaniny naturalne – bawełna, len; dodatki ceramiczne lub kamienne, haftowane we wzory ludowe naturalne tkaniny.

Styl rustykalny

Meble w stylu rustykalnym są zawsze wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów takich jak drewno, naturalne tkaniny obiciowe. Cenione są tutaj solidne i ciężkie meble wykonane z dębu. Wnętrza rustykalne są zaciszne, naturalne, przytulne i pełne wyrafinowanych dodatków. Niezwykle dobrze meble rustykalne pasują do dużych, wysokich pomieszczeń, subtelnie oświetlonych. Solidne meble takie jak duże biurka, wygodne kanapy, pozwalają przenieść się w czasie do dawnych lat i zanurzyć się w mało sztampowym wnętrzu jakże odmiennym od katalogowo wyposażonych nowoczesnych wnętrz. Do takich wnętrz pasują ciężkie tkaniny w barwach ciemnozielonej, bordo, duże dywany o spokojnych kolorach i wykończeniu. Wnętrze jest szlachetne i ponadczasowe.

Styl art-deco

Styl art-deco to meble solidne, drewniane i funkcjonalne. Meble są ciężkie wykonane z najlepszych materiałów o kształtach regularnych, geometrycznych, często zawierają elementy ozdobne roślinne. Występują ciekawe zdobienia takie jak intarsja, inkrustacja, rzeźbienia. Wiele mebli zawiera elementy szklane, metalowe czy srebrne. Wykończenia są wykonane ze skór naturalnych, marmuru, a każdy element wykonany z dbałością o szczegóły i jakość. Meble w stylu art-deco świetnie sprawdzą się na podłodze wykonanej z naturalnego drewnianego parkietu z wysokim połyskiem. Ściany najlepiej wykończyć w kolorach beżowych lub szarych, a całości dopełnią dodatki w kolorach głębokiej zieleni i czerwieni.

Wszystkie powyższe style łączy jedno – wykonanie z naturalnych materiałów. Sprawia to, że wnętrza nabierają naturalnego charakteru, są ciepłe i przytulne, pozwalają oderwać się od codziennej sztampowości i powtarzalności nowoczesnego biura. Meble stylowe, klasyczne nie są jednorazowe, można je naprawiać, odnawiać i korzystać dalej. Często nieco już naruszona zębem czasu powierzchnia jest dużo bardziej ciekawa niż nowoczesne gładkie i jednolite meble z katalogu.

You are currently viewing Popularne style w meblach