Obrazy olejne

Malarstwo olejne to wykonywanie obrazu farbami olejnymi nakładanymi na naprężone i zagruntowane wcześniej płótno, deskę lub inne tworzywo. Najczęściej używa się oleju lnianego i specjalnych pigmentów. W tej technice można swobodnie mieszać barwy, uzyskiwać efekt półprzezroczystości czy przenikania barw. W tej technice w przeciwieństwie do akwareli można wielokrotnie korygować i retuszować obraz zamalowując całe fragmenty. Malując farbami olejnymi można bez problemu uzyskać efekt matu lub połysku. Obrazy olejne są trwałe.

Istnieją dwie podstawowe techniki malarskie: klasyczna i alla prima.

Klasyczna rozwijana od XV wieku polega na nakładaniu na podobrazie (płótno, deska) kilku warstw podkładowych, w tym werniksu, a następnie kilku, kilkunastu warstw farb olejnych. Obrazy wykonywane tą techniką mają wyjątkowo bogatą kolorystykę i głębię kolorów.

Technika alla prima pojawiła się w XVIII wieku i polega na nakładaniu grubej warstwy farby modelowanej twardym pędzlem lub szpachelką. Czasami farby mieszane są bezpośrednio na obrazie.

Jednym z najbardziej znanych obrazów wykonanych techniką olejną jest Mona Lisa. W naszych salonach obrazy malowane farbami olejnymi stanowią zdecydowaną większość.

You are currently viewing Obrazy olejne