Witraże i lampy Tiffany
Witraże znane i wykonywane są od czasów starożytnych, ale rozpowszechniły się w Europie od czasów średniowiecznych. Tradycyjny witraż wykonany jest z kolorowych kawałków szkła wprawianych w ołowiane ramki, a całość…
Witraże znane i wykonywane są od czasów starożytnych, ale rozpowszechniły się w Europie od czasów średniowiecznych. Tradycyjny witraż wykonany jest z kolorowych kawałków szkła wprawianych w ołowiane ramki, a całość…
Malarstwo olejne to wykonywanie obrazu farbami olejnymi nakładanymi na naprężone i zagruntowane wcześniej płótno, deskę lub inne tworzywo. Najczęściej używa się oleju lnianego i specjalnych pigmentów. W tej technice można swobodnie mieszać barwy,…
Akwarele to obrazy malowane na papierze farbami rozcieńczanymi wodą. Papier szybko wchłania wodę co powoduje, że farba nie pokrywa dokładnie papieru i jego faktura jest widoczna. Przy tej technice malarskiej…
Jeżeli posiadacie Państwo na strychu lub w piwnicy stary drewniany mebel, nadgryziony zębem czasu to przy odrobinie zaangażowania możecie stać się szczęśliwymi właścicielami bardzo oryginalnego i ciekawego elementu wystroju wnętrza.…
W każdym domu lub mieszkaniu meble są najważniejszym elementem wystroju wnętrz. To one tworzą klimat, pełnią funkcje ozdobne ale i praktyczne. Żaden nowy mebel nie wprowadzi do wnętrza pomieszczeń tyle…
Dlaczego warto wybrać meble stylowe, klasyczne wyprodukowane nie we współczesnej fabryce, a w dawnej manufakturze? Meble, dziś już stylowe, produkowane przez rzemieślników kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat temu są wykonane…
Szezlong to nazwa różnych odmian foteli z wydłużonym do przodu siedzeniem i z pełnym lub częściowym oparciem oraz różnych leżanek do odpoczynku w ciągu dnia. Mebel ten pojawił się ok.…
Front falisty – kształt lica wielu mebli skrzyniowych (np. komody) mających falistą linię, zazwyczaj wypukłą pośrodku, a wklęsłą po bokach; profil charakterystyczny dla rokoka, rozpowszechniony w poł. XVIII w. Front…
Uszak, uszy – potoczna nazwa fotela z bocznymi, górnymi i tapicerowanymi występami które służą do oparcia głowy, a jednocześnie chronią przed przeciągami.
Snycerstwo jest to bardzo stara sztuka rzeźbienia w drewnie, a także w kamieniu i kości, wykonywana specjalnymi dłutami, nożami i narzędziami stolarskimi. Snycerstwo należy do najstarszych technik artystycznych i było rozpowszechnione…
Brąz jest stopem miedzi, cyny lub innych składników, np. aluminium, krzemu, ołowiu itd. W zależności od składników istnieją różne odmiany brązu. Brąz jest materiałem twardym, odpornym na wpływy atmosferyczne, działania…
Inkrustacja technika zdobnicza polegająca na wykonywaniu ornamentów lub całych kompozycji plastycznych na podłożach kamiennych, metalowych lub drewnianych innymi materiałami, takimi jak złoto, srebro, kość słoniowa, emalia, masa perłowa, szylkret, kamienie szlachetne,…
Szylkret – masa uzyskiwana z wierzchniej warstwy żółwi morskich, preparowana przeważnie w postaci cienkich płytek, lekko przejrzystych, o barwie od żółtej do brązowej z wzorem w smugi lub żyłki. Występuje…
Ludwik, termin którym określa się meble wykonane w w okresie panowania Ludwików — XIII, XIV, XV lub XVI lub wykonane później, ale mające cechy któregoś z wymienionych stylów. W meblach…
Mosiądz to stop miedzi z cynkiem o barwie żółtawej, używany do wyrobów kowalnych, ciągliwych i odlewniczych; dobrze się obrabia, poleruje i długo zachowuje gładką, błyszczącą powierzchnię, dobrze się spawa i…
Regencja to okres przejściowy między barokiem, a rokokiem, czyli stylem Ludwików XIV i XV, obejmujący panowanie Ludwika Orleańskiego (1715-1730). Styl ten przejawił się głównie w meblarstwie i wystroju wnętrz. Meble…
Patyna to stan zachowania danego obiektu, jego powierzchni wraz z całym brudem, kurzem, zniszczeniami poczynionymi przez czas, światło i użytkowanie oraz zużyciem poszczególnych części, szczególnie ruchomych, np. zawiasów, prowadnic, ślizgów, szuflad,…
Postmodernizm zaznacza się w kulturze i sztuce od lat 70 XX wieku i charakteryzuje się brakiem zdefiniowanych pojęć i kryteriów, potrafi korzystać z awangardy 20-lecia międzywojennego, a jednocześnie być w…
Styl pompadour – występował w okresie stylu Ludwika XV, w jego schyłkowej fazie, czyli rokoku, oraz w początkach klasycyzmu, na rozwój stylu pompadour wpływ miała faworyta królewska, markiza de Pompadour,…
Intarsja to technika zdobnicza, która jest odmianą fornirowania, polegająca na wykładaniu powierzchni przedmiotów drewnianymi ornamentami, ułożonymi z innych gatunków drewna; wykładanie może być wykonane zarówno na powierzchni przedmiotu, jak i…